Diksiyon ve Temel Oyunculuk Nedir ?

Hayatımızda diksiyonun önemi çok büyüktür. Konuşma şeklimiz ve diksiyonumuz, bizi dış görünümümüzden sonra karşımızdaki insanlara tanıtan ve fikir sahibi olmalarını sağlayan önemli bir etkendir. Diksiyon, kendimizi tanıtma biçimimizdir diyebiliriz. Karşımızdaki insanlara kendimizden bahsederken, ne kadar etkili konuşma yaparsak bir o kadar iyi izlenim bırakmış oluruz. Diksiyon aynı zamanda kendimizi ifade etme şeklimizdir. Bazı ihtiyaçlarımızı ve gereksinimlerimizi karşılayabilmek için kendimizi ifade etmemiz gerekir.

Tiyatro oyuncusu olmak isteyen kişinin öncelikle ses, nefes, diksiyon ve doğaçlama tekniklerini öğrenmesi, eğitimde kendini keşfetmeye çalışması ve içindeki kilitlerden kurtulup kendine yönelmesi adına temel oyunculuk eğitimleri gerekli ve önemlidir.KATILIM
- Oyunculukla tanışmak isteyen 14 yaş ve üzeri herkes katılabilir.

PROGRAM VE DERS SAATLERİ
- Hafta içi 1 Hafta sonu 1 toplam 2 gün 2’şer saat
- Eğitimlerimiz 4 ay sürmektedir.

- Bir aktör olmak istiyorsan her şeyi bir çocuk gibi baştan öğrenmelisin; bakmayı, yürümeyi, konuşmayı...

- Eğer bir eylemin psikolojik bir temeli yoksa, o eylem ilgi çekmez. Her eylemin haklı bir iç nedeni olmalı; eylemlerimiz akla uygun, tutarlı ve gerçek olmalıdır.

- Rolünle yaşamın arasındaki bağlantıyı bul ve o hissi hisset. Sonra, yaşamda kendi deneyimlerine dayanan bütün olasılıkları buna kat. Bunları yaparsan, sahnede yapmak zorunda bulunduğun şeyin olanaksız olmadığına içtenlikle inanmak senin için daha da kolaylaşır.

- Sahnede kendi duygularınla oyna ve hiçbir zaman kendin olmaktan vazgeçme. Her zaman bir sanatçı olarak, kendi kişiliğin içinde oyna. Kendinden kurtulamazsın. Sahnede kendin olmaktan çıktığın anda, rolünü de gereğince yaşamaktan çıkmış; abartmalı oynayarak yanlış yola sapmışsın demektir. Bu yüzden ne kadar çok oynarsan oyna, kaç rol alırsan al, kendi duygularını kullanma kuralından bir kez bile ayrılma. Bu kuralı bozman demek; canlandırdığın kişiyi, bir rol için asıl yaşam kaynağı olan hareketli, canlı bir insan ruhundan yoksun bırakarak öldürmek demektir.